Agymenők, Walking Dead, Jóbarátok, Trónok harca, Született feleségek - végtelenségig lehetne sorolni a sorozatok címeit. Szinte nincs olyan ember, aki ne követne egy-egy szériát, ne várná óriási izgalommal a legújabb részeket, vagy ne nézne meg a neten akár egy évadot is egyben. Talán mindenkivel előfordult, hogy akár egy egész hétvégét a képernyő előtt töltött, mert nem tudta abbahagyni. De hol kezdődik a függés?
Az AXN egy online villámkutatást végzett júniusban, amely korra és nemre tekintve reprezentatív a magyar felnőtt lakosságra, és amelyben a sorozatnézési szokásokat vizsgálták. Kiderült, a magyarok négyötöde szívesen néz sorozatokat. Csupán a válaszadók 16 százaléka nyilatkozta azt, hogy soha semmilyen sorozatot nem követ. A sorozatnézők között ugyanannyian vannak azok, akik csak alkalmanként követik kedvenceiket (31%), mint azok, akik egy-egy kiválasztott szériát igyekeznek rendszeresen nézni (30%). A válaszadók egynegyede az önálló részekből álló sorozatokat kedveli, ahol nem kell tartani attól, hogy elveszítik a történet fonalát egy-egy kihagyott epizóddal.
A kutatás eredményei alapján a nők jobban kedvelik a sorozatokat, mint a férfiak: nagyobb arányban nézik a műsorokat és jobban követik az epizódokat is. A sorozatkedvelők nemek közötti aránya 43-57 százalék a nők javára. A nézőket kor szerint vizsgálva elmondható, hogy a legfiatalabb korosztály tagjai közül gyakorlatilag mindenki néz sorozatokat, és az idősebb, 45-64 éves korosztályoknak is a 80 százaléka. A sorozatkedvelők 67 százaléka a 18-44 éves korosztályból kerül ki. Szintén a fiatalabbak néznek leginkább több sorozatot is párhuzamosan, a 18-24 évesek közel fele pedig valódi sorozatfüggőként akár hosszú órákat is eltölt kedvenc sorozatával például az interneten. Általában elmondható, hogy az emberek szeretik a sorozatokat, végzettségtől függetlenül: az alapfokú iskolát végzettek 13 százaléka, a középfokú végzettségűek 14 százaléka, míg a felsőfokú végzettségűek 21 százaléka mondta azt, hogy soha nem néz sorozatokat. Az biztos, hogy a magyarok pozitív értelemben valódi sorozatfüggők, hiszen a megkérdezettek 41%-a hetente legalább egyszer-kétszer követi kedvenc sorozatát, míg 37 százalék naponta egy-két órát valamilyen sorozattal tölt.
A gyors jelenetváltások a képernyő elé szegeznek
Robert Kubey komoly vizsgálatokat végzett a témában. A kutató megállapította, hogy a sorozatok gyors karakter- és jelenetváltásai azt a célt szolgálják, hogy a nézőt a képernyő elé szegezzék. Kutatásai szerint a gyors váltások különösen vonzóvá teszik a látottakat, az agyunk teljesen kikapcsol, miközben észre sem vesszük az idő múlását. Ráadásul ez idő alatt megfeledkezünk a problémákról, beleéljük magunkat az adott szituációba.
Így lehet leszokni
A szakemberek szerint addig nincs ok aggodalomra, amíg akár egy hétvége alatt végignézünk egy sorozatot, mert olyan izgalmas, és a rejtély csak az utolsó részben derül ki, de utána nem kezdünk el másik széria után kutatni. A probléma ott kezdődik, amikor már képtelenek vagyunk a munkavégzésre, emberi kommunikációra, teljesen beleéljük magunkat a film adta miliőbe, szinte családtagként kezeljük a szereplőket, még akkor is az adott szériára gondolunk, amikor nem ülünk a televízió vagy számítógép előtt, sőt, kiborulunk, ha lemaradunk egy részről. Már nem szeretjük a saját életünket, ezért inkább más világot keresünk magunknak.
A sorozatokról nem kell teljesen leszokni, de kordában kell tartani a követésüket, ennek érdekében:
- érdemes olyan napokat tartani, amikor nem nézünk meg egyetlen epizódot sem
- jelöljünk ki magunknak időt, amikor megnézünk néhány részt
- keressünk hobbit, amivel leköthetjük a figyelmünket
Sorozatot nézni jó, de mint mindenben: itt is a mérték az érték.