Valljuk be, mi, nők rengeteget foglalkozunk a külsőnkkel. Állandóan azon törjük a fejünket, hogyan tudnánk még egy-két kilót ledobni, hogyan formásodhatnánk itt-ott, hogyan étkezhetnénk egészségesebben. A jövőben itt, az Igenéleten nem maradunk egyedül kérdéseinkkel. Varga Zsuzsa Marietta személyi edző rendszeresen megválaszolja őket. A Ti kérdéseiteket is várjuk!
IgenÉlet: Mindenki kerek feneket és szép melleket szeretne. Ez főleg adottság kérdése. Szerinted elérhető edzéssel is a tökéletes gömbölyded alak? Ha igen milyen gyakorlatokat javasolsz?
Varga Zsuzsa Marietta: Edzéssel, véleményem szerint az arányos és feszes test érhető el. Ez egy egészséges életmód velejárója lesz, ahol figyelünk az étkezés mértékeire és a rendszeres testmozgásra. A fenék kereksége változtatható, de ehhez speciális gyakorlatokra van szükség. A mellek formáláshoz is léteznek gyakorlatok, de csodát ne várjunk. A fenék, a mell és has formálásában óriási százalékban szerepet játszik a genetika.
Vegyünk gyakorlati példákat:
Futás, amit én is rendszeresen űzök, pedig nem a kedvencem, de nagyon egészségesnek tartom.
Kiválóan segíti a fogyást, a szívünk erősítését, a tüdőkapacitás növeléséét, de a fenekünk és mellünk ki kell mondjam, csak laposabb lesz – ha nem végzünk kiegészítő gyakorlatokat a futás mellett.
Kedvenc fenékgyakorlataim:
Terpesz guggolásból felugrások (cardio)
Lábemelés talajon hátra (erőgyakorlat - nehezítésnek lábsúly vagy tárcsa)
Kedvenc mellgyakorlataim:
Négyütemű fekvőtámasz (cardio)
Tárogatás súlyzóval (erőgyakorlat)
IÉ.: A környezetemben sokan küzdenek fáradékonysággal. Erre tudsz javasolni valamit?
V.Zs.M.: Amit tapasztaltam az évek során, hogy a fáradékonyság 3 dolog miatt fordulhat elő egy egészséges embernél:
1. Kevés testmozgás:
Itt arra kell gondolni, hogy ha valaki rendszeresen edz, az immunrendszere is erősebbé válik, ezáltal a szervezete is ellenállóbb lesz a napi stressz és munka ellen, azaz többet bírunk.
Tipp: már heti két edzés is érezhetően növelni fogja az életminőségünket, energikusabbá és vidámabbá válunk.
2. Helytelen táplálkozás:
A villámdiéták értelmetlenek, pár nap vagy hét elteltével a testünk vissza fog állni a kiinduló állapotba. Fontos, hogy az életvitelünknek megfelelő mennyiségű és minőségű tápanyagot és vitaminokat juttassunk be a szervezetünkbe.
Tipp: Edzésnapokon kielégítően étkezzünk, a tréning előtt 2 órával vigyünk be szénhidrátot a szervezetünkbe és az edzés után is legkésőbb egy óra elteltével töltsük fel a szervezet raktárait szilárd tápanyaggal. Igyunk sok folyadékot, főleg vizet.
3. Túlzott testmozgás:
Előfordulhat (főként versenysportolóknál), hogy elkap a hév minket és túlzásba visszük a mozgást. Nem alszunk eleget és folyton bombázzunk az izmainkat, nem hagyunk időt a regenerációra. Egy ideig harcol a szervezet, de eljön majd az a pont, amikor feladja a küzdelmet és összeomlik.
Tipp: Tervezzük meg a heti edzéseinket, figyeljünk a pihenőnapokra és a megfelelő mennyiségű alvásra. Ha egy edzésnapon gyengének érezzük magunkat, érdemes olykor az eltervezett tréninget kihagyni, és inkább a test jelzéseire hallgatva, relaxálni egyet.