Lerántjuk a leplet az ételfotók titkairól - Interjú Marton Adrienn ételstylisttal

ápr. 2., 2016

Lerántjuk a leplet az ételfotók titkairól - Interjú Marton Adrienn ételstylisttal

Marton Adrienn fantasztikusan sokoldalú hölgy. Egyszerre szuper ételstylist és szakács, a magánéletben pedig egy világhírű zenész felesége és két gyermek édesanyja. De hogy hogyan lehet egyszerre sikeresnek lenni mindhárom szerepben, és milyen kulisszatitkok húzódnak meg egy-egy ínycsiklandó ételfotó mögött, arról maga mesélt az IGENéletnek.

Közgazdászként végeztél, mégis az ételekben találtad meg önmagadat. Honnan jött az ötlet, hogy a számológépet letedd és helyette fakanalat ragadj?

Családommal két évig Kaliforniában éltem, s természetesen ott sem hagytam fel a modellkedéssel. Mégis egy napon ráébredtem arra, hogy ez már nekem nem elég. Olyas valamit szeretnék csinálni, ami amellett, hogy motivál, másoknak is örömöt okoz. Emlékszem, hogy egyszer egy hosszú nap után, amikor hazaértem, épp ezek a gondolatok jártak az eszemben. Neki álltam főzni, s miközben a konyhában ténykedtem a férjem odajött hozzám beszélgetni. Látta rajtam a vívódást, a tanácstalanságot, majd rám nézett, s csak annyit mondott, hogy „A főzés”! Először csak mosolyogtam az ötleten, de ő folytatta. „Megtanulod, és séf leszel, utána lehet főzőműsorod, vagy akár éttermet is nyithatsz”. Még aznap éjszaka megnéztem az összes kulináris iskolát Kaliforniában, majd szeptembertől beiratkoztam a New School of Cooking Intézményébe.

Ez annyira jó ötlet volt, hogy az iskola elvégzése után szintén Amerikában privát séfként és ételstylistként is dolgoztál. A két terület mennyire függ össze, mennyire épül egymásra? Az ember laikusként azt gondolná, hogy egy ételstylistnak nem kell tudnia főzni, egy séfnek viszont tudnia kell gyönyörűen is tálalni.

Ez így van, a séfeknél a tálalás tudománya, a jó ízlés szintén egy nagyon fontos dolog. Fordítva viszont az ételstylistnál a főzés nem követelmény. Vannak olyan esetek, pl.: kampány- vagy étel fotózások, ahol az, aki lefőzi nem biztos, hogy ért ahhoz, hogy azt miképp lehetne a legszebben tálalni. Nem beszélve arról, hogy vannak olyan praktikák, amelyek segítségével, egy-egy étel sokkal látványosabbá tehető. Egy ételstylistnak tényleg nem szükséges, hogy tudjon főzni, mégis azt gondolom, hogy így sokkal inkább megkönnyítem a saját dolgomat, hiszen úgy tudok egy ételt tálalni és befotózni, hogy annak pontosan ismerem az összetevőit valamint elkészítési módját. Ezek mind mind szerepet játszanak abban, hogy miképp tálalok.

Milyen praktikákat és eszközöket használsz az ételek tálalása során? Többségében azok az ételek, amiket káprázatosan tálalsz, azok tényleg ehetőek és finomak is vagy a látvány érdekében háttérbe szorul a valódi ízvilág?

Igazából kétféle ételstylist létezik. Az egyik az, amikor hirdetésekre, újságokba, reklámfilmekbe készítenek igazán látványos ételeket. Ilyenkor nem feltétlenül dolgoznak ehető alapanyagokkal. Például elárulok egy kulisszatitkot, ahhoz hogy a müzli ne süllyedjen le a tejben, a tej helyett folyékony ragasztót használnak. Mondanom sem kell, hogy én a másik csoportba tartozom. Lefőzök egy ételt, letesztelem az ízeket, majd úgy fotózom be, hogy az a leggusztusosabb környezetben legyen, viszont ehető maradjon. Ehhez természetesen sokféle kiegészítőt használok: az adott étel alapanyagait, színes, izgalmas tálaló edényeket, valamint  különböző stílusú és anyagú fotós alaplapokat. Szeretem az ételeket megkomponálni, sokszor előfordul, hogy akár le is rajzolom, hogy miképp szeretném az adott receptet viszontlátni a fotókon. 

Mostanában meglehetősen divatos a közösségi oldalakon megosztani ételekről, otthoni főzöcskézéseinkről készült fényképeket, külön kameraapplikáció is letölthető, hogy megkönnyítse dolgunkat. Szerinted mitől lesz egy ételről készült fénykép tökéletes?

Szerintem ez nagyon sok mindentől függ, kezdve attól, hogy éppen mit szeretnénk lefotózni, hideg vagy éppen meleg ételt, levest vagy éppen főételt. A tálalásnak önmagában is van egy művészete, hiszen az emberek szeretnek új ötletekkel találkozni. Ha pedig már elkészült az ételünk, és a hozzátartozó designt is kitaláltunk, én leginkább természetes fényben, egy-egy fából készült alaplapon szeretem befotózni az ételeket. Szerencsém van olyan szempontból, hogy a nappalinkban délelőttönként kimondottan szép fények vannak, így az ilyen jellegű munkáim túlnyomó részét mindig ilyenkor végzem. 

Két gyönyörű kisgyermek anyukájaként gondolom te is találkoztál azzal a problémával, hogy a kicsik nem hajlandók megkóstolni a számukra ismeretlen ételeket, ódzkodnak az új ízektől. Mit tapasztaltál, a kreatív tálalás átlendíti a piciket ezeken a félelmeiken? Milyen egyszerű tálalási ötleteid lennének azoknak az édesanyáknak, akiknek gyerekei például hallani sem akarnak a tükörtojásról vagy a spenótról?

A fiaim igazi kritikusok, s mint minden gyermek, ők sem esznek meg mindent, viszont nagyon nagy étvágyúak. Számomra így külön kihívás, hogy elnyerjem az elismerésüket. Ők azok, akik inspirálnak, és ösztönöznek nap mint nap. A kreatív tálalás sokszor segíthet, de sajnos nem minden esetben. Vannak ugyanis olyan ételek, amit a gyerekek kevésbé szeretnek, pl.: a főtt zöldségek. Ilyenkor megpróbálom ezeket az alapanyagokat úgy beletenni az ételekbe, hogy adott esetben más íz domináljon, s így ne vegyék észre a trükkömet. Így készítettem például nemrég főtt zöldségekből egy nuggets-et, melyet kirántottam, illetve desszertként natúr joghurtból, mézből és friss gyümölcsből jégkrémet, melyet a lefagyasztás után szívesen ettek. 

Mennyire nehéz összeegyeztetni a magánéletedet a karriereddel? Vagyis azt, hogy egyszerre vagy sikeres nő, édesanya és feleség is? Sokan azt gondolják, a kettő nem működhet, egy nőnek mindig le kell mondania valamiről: vagy a szakmai sikerekről vagy a családalapítás mással össze nem hasonlítható csodájáról.

Igyekszem megtalálni a kettő, illetve a három közötti egyensúlyt. A gyermekeim már egy picit nagyobbak, oviba járnak, így lett egy kis időm arra, hogy azzal is foglalkozzak, amivel addig is olyannyira szerettem volna. Szerencsés helyzetben vagyok, mert hivatásként a főzést választottam, ez pedig pont egy olyan dolog, amiben a gyermekeim is a segítségemre tudnak lenni. Sőt kifejezetten élvezik, ha együtt készítünk el valamit. A férjem pedig imádja a főztömet. Örülök, hogy azzal, hogy egészséges ételeket készítek, én is hozzá tudok járulni az egészségük megőrzéséhez. 

Mit jelent számodra az étel: az élet forrása, lehetőség, kiteljesedés? 

Szerintem nem közhely, hogy az vagy amit megeszel. Hiszek abban, hogy törekednünk kell arra, hogy lehetőség szerint minél egészségesebben étkezzünk, hiszen az később meghálálja magát. S ez nem egyenlő az éhezéssel vagy diétával. Pont azt szeretném megmutatni, hogy kedvenc ételeinket is el lehet egészségesebben készíteni, egy kis odafigyeléssel. 

Mivel telnek a mindennapjaid? Milyen projekten dolgozol most és mik a távlati terveid? 

Elég sűrűek a mindennapjaim. Rendszeresen írok megrendelésre recepteket, ételeket fotózom, írom a saját blogomat, sőt nemrég elindítottuk a recept videóimat is. A távlati tervek között sok minden szerepel még, saját főzős műsor, receptfüzet, webshop, de mindent csak sorjában. Szeretném, ha minél több emberhez el tudnám juttatni, hogy miképp főzzünk, egészségesebben, időtakarékosabban és akár költséghatékonyabban. Úgy gondolom, hogy nem kell mást tennünk, minthogy egy picit tudatosabban odafigyelünk az étkezésekre. Ha ennek az életmód szemléletnek köszönhetően többen fognak tudatosabban és egészségesebben étkezni, már megérte!

Fotók: facebook.com/martonadriennofficial

Szilvási Kassai-EszterSzilvási Kassai-Eszter

Hozzászólások