IGENélet módszer: 7 lépés, hogy megvalósítsd a céljaidat (Felidéző)

jún. 7., 2016

IGENélet módszer: 7 lépés, hogy megvalósítsd a céljaidat (Felidéző)

Lassan egy hete, hogy megkezdtük az újévet megannyi fogadalommal, álommal, tervvel felvértezve. De nem elég kitalálni valamit, amire vágyunk, az úgy túl egyszerű lenne. Meg is kell valósítani, az pedig sokakon kifoghat. Pedig nem vágyunk hatalmas dolgokra, csak arra, hogy spóroljunk, hogy több időt fordítsunk saját magunkra, letegyünk egy nyelvvizsgát, vagy előrébb léphessünk a munkahelyünkön.

A statisztika azonban baromira ellenünk van. Sajnos 90 százalékunk feladja az álmait és csupán 10 százalék tudja megvalósítani azt, amit igazán szeretne. Ez elkeserítő, valljuk be. Pedig vannak nagyon egyszerű módszerek, amiket megfogadva könnyebben előre tudunk haladni a céljaink sorában. Edwin Locke pszichológus elmélete szerint minden komoly célunkat meg kell tervezni, folyamatosan nyomon kell követni az alakulását és ha kell, ne szégyelljünk külső segítséget kérni. Meglátása szerint hét lépésből áll az a feladatsor, ami sikerre vezethet bennünket. Én minden komoly célom előtt ezt a módszert követem és örömmel jelentem be: tényleg működik, legyen szó nyelvvizsgáról vagy fogyókúráról. Be is bizonyítom, hogy miért.

De mielőtt belevágunk a nagy önmegvalósításba, tegyük fel magunknak a kérdést: készen állunk? Valóban ez akarjuk? Ha a válaszunk igen, akkor kövessük Locke útmutatását!

1. Tűzzünk ki egy célt, de csak egyetlen célt!

Fontos, hogy egyszerre csak egy célra összpontosítsunk. Tehát ne akarjuk egyszerre megváltani a világot, nyelvvizsgázni és előléptetést kicsikarni a munkahelyünkön, mert akkor abba a hibába eshetünk, hogy egyik álmunk sem fog megvalósulni. Ez esetben pedig azt érezhetjük, hogy kudarcot vallottunk.

2. Ne legyen túl egyszerű, jelentsen kihívást!

Meg kell győződnünk arról, hogy a kitűzött célunk nem túlságosan könnyű-e. Hiszen bár szuper érzés az, hogy elértünk valamit, de nem fog motiválni minket a könnyebb út. A nyelvvizsga példájával élve, ha haladó nyelvtudásunk van, ne menjünk el alapfokú vizsgára, hiszen viszonylag kevés erőfeszítéssel kicsi sikert érhetünk el. Kellő energiaráfordítással és akaraterővel pedig sokkal többre lennénk képesek.

3. Tedd fel magadnak a kérdést: tudod, hogyan kell csinálni, vagy tanulnod kell hozzá?

Meg kell győződnünk arról, hogy a célhoz meg vannak-e az eszközeink, a képességeink vagy meg kell tanulnunk hozzá valamit? Ha például tudjuk azt, hogy a nyaraláshoz szeretnénk félretenni x összeget, akkor ezt könnyen le tudjuk bontani hónapokra vagy akár hetekre is. A spórolás folyamatát nyomon tudjuk követni, ellenőrizhetővé válik. Ha tudjuk azt, hogy heti x összeget kell félretennünk, akkor meg tudjuk tervezni a heti étkezésünket, szórakozásunkat is, tudjuk, hogy a költségvetésünkben honnan kell lecsípnünk. Már az első hónap után le tudjuk vonni a következtetéseket, hogy működik-e a tervünk és ezzel közelebb kerültünk-e álmaink nyaralásának eléréséhez.

4. Osszuk fel apró, részcélokra!

Sokkal könnyebb, ha kis lépésekben haladunk előre magabiztosan, mintha gólyalábbal ugyan, de bizonytalanul haladunk előre. Visszatérve a nyelvvizsga példájához, ha egy éven belül tervezünk egy C típusút, akkor azt bontsuk két részletre. Én a szaknyelvizsgámat úgy csináltam meg nagyon jó eredménnyel, hogy tavasszal futottam neki az írásbelinek, ősszel pedig a szóbelinek. Így sokkal hatékonyabban tudtam felkészülni a feladatsorokra.

5. Nézz körbe, kik vesznek körül!

Alapvetés kell hogy legyen, hogy ne vedd magad körül negatív emberekkel, csak olyanokkal, akik pozitívan látnak téged és hozzá tudnak segíteni a céljaid eléréséhez. A körülöttünk lévő emberek és azok hozzáállása ugyanis nagyban befolyásolja azt, hogyan cselekszünk. Ha például fogyni szeretnénk, akkor azzal a barátnőddel, aki rajong a Meki-kajáért, ne vacsorázni menj el, hanem mondjuk mozizni vagy kirándulni.

6. Hozd ki a környezetedből a maximumot!

Bástyázd körbe magadat olyan dolgokkal, amik előre visznek, amiket szeretsz, amikre jó ránézned. Szintén a fogyókúrás példával élve, készítsd ki azt a nadrágodat, amelyikbe szeretnél belefogyni. Tedd ki azt a fényképet a hűtődre, amelyiken úgy néztél ki, ahogyan ismét szeretnél. Tűzz ki az faladra egy-egy motiváló üzenetet. Kulcsár Edina szépségkirálynő például a világversenyt megelőző hetekben a telefonján háttérképnek a koronát állította be. Minden egyes alkalommal, amikor ránézett a telefonjára, tudta, hogy mi az, amiért küzd. És lám, ő lett a világ második legszebb nője.

7. Számoltasd el magadat időről időre, hogy megfelelően haladsz-e a célod felé!

A visszajelzések, önigazolások legalább olyan fontos tényezők, mint a saját magunk motiválása. Hiszen ha hiba csúszik a gépezetünkbe, vagyis esetünkben a nagy tervbe, akkor még időben tudunk rajta változtatni. Ilyen elszámoltatás például az, hogy mennyit takarítottunk meg a hónapban. Elértük-e azt az összeget, amit kitűztünk magunk elé, hogy félre kell raknunk ahhoz, hogy összejöjjön a pénz a nyaralásunkhoz. Sose csapjuk be magunkat, valljuk be, ha nem tartottuk magunkat az eredeti elképzeléshez és legyünk képesek erre válaszolni!

Tudatos tervezéssel, erővel és elszántsággal nem létezik olyan cél, amit ne lehetne elérni. Ha neked is vannak vágyaid, álmaid, tedd fel a kérdést, hogy készen állsz-e arra, hogy megvalósítsd. Ha igen a válaszod, akkor vágj bele még ma! A fenti lépések betartásával neked is menni fog. Én nagyon szurkolok!

(Az írás 2016. január 6-án jelent meg.)

Szilvási Kassai-EszterSzilvási Kassai-Eszter

Hozzászólások