Kisberk Szabolcs, hazánk egyik legelismertebb oknyomozó riportere a múlt héten mutatta be az Uránia Filmszínházban Vérösvény című filmjét, amely a legendás '90-es évekbeli maffiagyilkosságokról kívánja lerántani a leplet. Nem könnyű kis limonádé, de mindenképpen ajánljuk. A közel kétórás dokumentum-játékfilmben olyan híres és hírhedt alakok szólalnak meg, mint Tasnádi Péter, Doszpot Péter, Labancz Ferenc vagy Csintalan Sándor.
A rendező a film vetítését megelőzően elmondta: úgy véli, ez az ő útja; az ő sorsa az volt, hogy ez a film elkészüljön, bár ennek nem mindenki örült. Vizoviczki László, aki egészen napjainkig az éjszaka ura volt, például az ügyvédjén keresztül üzent Kisberknek: nem kellene a filmnek elkészülnie. De elkészült. A '90-es évek robbantásos és hidegvérű bérgyilkosságainak felgöngyölítése rendkívül hosszadalmas és izgalmas feladat lehetett. Az érintettek egy részét már – igaz nem jogerősen – elítélték (például Portik Tamást, Prisztás József meggyilkolása miatt), van, aki jelenleg is előzetesben van (Vizoviczki László) és vannak, akiket szándékosan nem ért még el az igazságszolgáltatás keze.
A film gerincét a kiszivárgott rendőrségi jelentések, korhű felvételek, rejtett tanúk adják, s közben meg-megszólalnak az érintett nyomozók, illetve az alvilág kétes alakjai is. A dokumentum-játékfilm bemutatja Boros Tamás, Prisztás József, Fenyő János meggyilkolását, a Torgyán Józsefnél illetve a Parlamentnél történt robbantásokat is. Sőt! Továbbmegy és megkísérli kideríteni azt is, melyik gyilkosság mögött milyen érdekellentétek húzódtak, és azt is, hogy ki vagy kik voltak azok, akik szándékosan félrevitték a nyomozást.
Minden kétséget kizárólag a Fenyő-gyilkosság az, ami a leginkább érdekes ebben a történetben, ugyanis ez volt az az eset, amiben aztán az albán szálaktól kezdve minden megjelent a sajtóban és amúgy a nyomozásban is, abszolút elterelve a figyelmet a valódi tettesekről és felbujtókról. Tasnádi Péter az üggyel kapcsolatban levezeti azt a meggyőződését, hogy a híres médiamágnást nem más ölette meg, mint Gyárfás Tamás, televíziós producer, aki ma az Úszószövetség elnökeként tevékenykedik. Tasnádi szerint természetesen érdekellentétek álltak a háttérben, mivel Fenyő János elkezdte felvásárolni a nyomtatott lapokat és már a NapTV-re is pályázott. Azt is elmondja: Gyárfástól 12 milliót kért a bérgyilkosságért, 6 milliót előlegbe, 6-ot pedig a feladat elvégzését követően kapott volna meg. Tasnádi kiemelte: a gyilkosság idején ő külföldön tartózkodott, de azonnal hívta Gyárfást a pénz második feléért, úgy téve, mintha ő végezte volna el a feladatot.
Doszpot Péter a maffiaügyek kellős közepén lett a Budapesti Rendőrkapitányság Életvédelmi Osztályának vezetője. A film során többször is megszólal és megpróbálja elmagyarázni, hogy az egyes ügyekben a nyomozás miért nem járt eredménnyel, hol akadtak meg, illetve többször is elhangzik a szájából, „innentől már nem tudtunk mit csinálni”. Előkerül egy felvétel is, amint a Fenyő-gyilkosság helyszínén a médiamogul fegyverét nemes egyszerűséggel kitárazza. Azt mondja, ennek biztonságtechnikai okai voltak. Ez az amúgy a laikusok számára érthető mozzanat azonban a filmben nagy hangsúlyt kap, viszont a miértje nyitva marad. Sugall valamit, de nem mondja ki egyértelműen azt, ami mindenkinek az eszébe jut a kockákat összetéve.
Aki tehát kicsit képben van a maffiagyilkosságokkal, érdekli a '90-es években kiépült alvilági hálózatok szövevénye, a korrumpálható rendőrök munkája, a rekonstruált gyilkosságok, aki betekintene a nyomozati anyagokba és rendőri jelentésekbe, mindenképpen nézze meg a Vérösvényt és rakja össze a mozaikokból, kinek lenne még rács mögött a helye.