Okostelefonos alkalmazás, ami barátnőt hazudik. Ilyen is van már. Kapsz néhány SMS-t és hívást, havonta pár ezer forintért. Ha lesz rá igény, hamarosan a nők is megkaphatják a maguk „kamu barátját”. Az egészben az a szomorú, hogy valószínűleg lesz. Mert erre van igény: a hazug mosolyra, a hamis boldogságra.
Mindannyian ismerünk olyan embereket, akiknek az élete egy hatalmas, ordas nagy kamu. Reggel mosolyogva viszik a gyereket iskolába, a munkahelyükön a férjüket firtató kérdésekre azt válaszolják, minden rendben, miközben a fél éjszakát végigbőgték és fogalmuk sincs, hogy férj azalatt hol volt. A munkahelyükön rég nem érzik jól magukat, életcéljuk nincs, a gyerek az agyukra megy, de a közösségi oldalon a profiljuk tele van boldogságot, játékosságot sugárzó képekkel.
Nem a közösségi oldalak elterjedésével alakult ki az emberekben ez a teljesítmény- és közléskényszer. Régen is megvolt, akkor is hazudtunk magunknak csillogást és sikert. De amióta a közösségi oldalak elterjedtek, sokkal erőteljesebbé, láthatóbbá, kifejezettebbé vált ez a dolog.
De mit tehetünk? Hiszen az nagyon szánalmas lenne, ha a nyomorunkat mutatnánk, őszintén és pőrén. Talán a jó megoldás az, ha a magánéleti státuszunkat és legfontosabb személyes adatainkat nem tesszük nyilvánossá, ha kevesebb és semlegesebb dolgot posztolunk, ha nem akarunk mindenáron csillogni. Ha beérjük kevesebbel, de igazabbak tudunk lenni.
És ha a mosolyunk épp nem őszinte, mert a fél éjszakát végigsírtuk, de megkérdezik, hogy vagyunk, feleljük az Agykontroll-tanfolyamok alapmondatát: egyre jobban! :)
(Az írás 2016. május 21-én jelent meg.)