Utálok ételt kidobni, viszont valahogy mindig marad pár nyomi alma, amit egy ideig csak lökdösünk ide-oda, amíg annyira nyomorultak nem lesznek, hogy már senkinek sem kellenek. Ezért gondoltam, hogy mentem, ami menthető, és még a három nappal ezelőtti szottyos kenyeret is ellőhettem vele. A végeredmény pedig a máglyarakás és az almáspite nászából származó, enyhén csúnyácska - na jó, legyünk őszinték, marha ronda - süti lett. És bár lehet, hogy első látásra nem gondolnád, de tényleg nagyon finom. Kívül sült, és ropogós, belül pedig lágy és nagyon-nagyon fahéjas.
Jaa, és ha már alma, természetesen nem hiányozhat róla a karamellszósz sem, igaz? ;)
Első körben az almatölteléket készítsd el, ami nagyon hasonlít az almakompótra, csak ennek még szósza is lesz.
Hozzávalók:
- 5 szem közepes alma
- 100 g nádcukor (persze jó bármilyen édesítő, de én nagyon szeretem a nádcukor enyhén melaszos ízét)
- 1 tk fahéj
- ½ tk szegfűszeg
- 1-2 ek citromlé
- 4 ek vaj
- 200 ml víz
- 1 ek liszt
Az almát tisztítsd meg és vágd nagyobb kockákra. Melegítsd fel a vajat, és picit futtasd meg rajta az almát. Szórd rá a fűszereket, a cukrot, a citromlé is mehet. Öntsd fel a víz háromnegyedével, és főzd addig, amíg kívül már puha, de belül még roppanósak az almakockák. Ha szükséges, pótold az elpárolgott vizet.
Tedd félre, és jöhet a „tortaalap”.
Hozzávalók:
- 250-300 g szikkadt kenyér
- 50-60 g nádcukor (vagy sima, vagy nyírfa, vagy amit használsz)
- 3 tojás sárgája
- 300 ml tej
- 1 ek vaníliakivonat
- 1 tk fahéj
- 1 tk almáspite* fűszerkeverék (opcionális)
Vágd közepes kockákra a kenyeret. A többi hozzávalót tedd turmixgépbe, és alaposan mixeld össze. (Vagy csak simán egy tálban.) Öntsd vele nyakon a kenyérkockákat, és óvatosan, de jól keverd el, hogy mindenhol átjárja a fahéjas tej.
Bélelj ki egy 28 cm-es tortaformát sütőpapírral, borítsd bele az ázott kenyeret, öntsd rá az almát, és told 190’C-os, légkeveréses sütőbe 40-45 percre.
Közben készítsd el a karamellszószt.
Hozzávalók:
- 100 g kristálycukor
- 200 ml tejszín
- ½ tk só
- ½ tk fahéj
- 2 ek méz
Olvaszd fel a cukrot (próbáld ne kevergetni közben), és mehet hozzá a méz. Ha aranybarna, akkor nagyon óvatosan, apránként, folyamatosan kevergetve csorgasd hozzá az előzőleg kicsit felmelegített tejszínt. Vigyázz a kezedre, nehogy a felcsapó gőz megégesse. Folyamatosan kevergetve forrald fel (vigyázz, könnyen kifut). Közben add hozzá a sót és a fahéjat. Ha van cukorhőmérőd, akkor kb. 80’C-ig melegítsd fel, ha nincs, akkor tudd, krémleves állagúnak kell lennie. Ha ezt elérte, kész is vagy, zárd el alatta a tűzhelyet. Vedd figyelembe, hogy ahogy hűl, majdnem a duplájára sűrűsödik majd. Öntsd üvegbe, a hűtőben 2-3 hétig biztos, hogy nem lesz semmi baja.
A lepényt tálald melegen vagy langyosan, a forró karamellel a tetején!
Jó étvágyat!