„Minden barátság azzal a homályos érzéssel kezdődik, hogy valahol már találkoztunk. Mintha régen testvérek lettünk volna. S azért a találkozás csak viszontlátás. Amikor pedig az ember barátjától elszakad, tudja, hogy ez a távozás csak látszat. Valahol együtt marad vele úgy, ahogy együtt volt vele a találkozás előtt.” - írja Hamvas Béla a barátságról.
Amikor a hétköznapi rohanás közben történik valami érdekes, arra gondolok, hogy neki majd elmesélem. Amikor zűrzavaros helyzetekbe sodródom, akkor már tudom, hogy vele majd az egészet megbeszélem. Amikor ünnepelek és boldog vagyok, akkor tudom, hogy ő is örülni fog velem. Amikor bajban van és segítenem kell, akkor biztos, hogy ott leszek vele. Egyszóval a barát minden élethelyzetben mellettem áll és én mellette állok, ha másképp nem, akkor csak a megnyugtató megértéssel.
Létezik női barátság? Nagy vita tárgyát képezi a kérdés, hiszen megoszlanak a vélemények. Van, aki azt állítja, hogy a nők örökké rivalizálnak egymással, titkon féltékenyek egymás sikerére, családi boldogságára, mások azt mondják, hogy képesek mindezeken felülemelkedni. Én ez utóbbi táborhoz tartozom, mert úgy gondolom, hogy igenis vannak, lehetnek nagyon szoros és komoly, őszinte női barátságok, amelyek képesek megélni a Hamvas Béla által megfogalmazott négy barátság dimenziót is. Melyek is ezek?
„A barátságnak négy formája van: a hősies, az intim, a szellemi és a játékos. De az igazi barátság mind a négyet egyesíti, s ezért nyugodtan mondható, hogy ez a barátság négy dimenziója. A hősiesség az, hogy feláldozom érte életemet; a szellemi az, hogy ahol együtt vagyok vele, az a szellemi világa; a játék az, hogy olyan vidáman játszom vele, mint a gyermek; az intim az, hogy feltárom magam.”
Az élet persze sokszor sodor nagy fizikai és lelki távolságokra két barátot egymástól. A nők életében a házasság és a gyermekvállalás olyan változást, szellemi, lelki, fizikai próbatételt jelent, amelyben egy hasonló élethelyzeteket még meg nem tapasztalt barát nem minden esetben tud megértő társ lenni. Mégis sokszor pont ezek a nagy változást hozó események hoznak még közelebb, még szorosabb kapcsolatba nőket egymással, hiszen olyan valóságot élnek át, amely csak és kizárólag női princípium. Aztán persze mindezekből következik a női szolidaritás is, ami úgyszintén él és működik, hiszen egymás támogatása a sokszor férfiakban dúskáló munkahelyeken nagyon sokat jelenthet. Az is igaz, hogy léteznek gyerekkori és már a felnőtt korhoz kötődő barátságok, amelyek erőssége és tartóssága sok esetben az utóbbi rovására szokott fordulni. Míg a gyermekkori barátainkhoz sokszor mindennél erősebb véd- és dacszövetség köt, addig a felnőttkori barátainktól a gyorsan változó életkörülmények következtében könnyebben eltávolodhatunk. Egy azonban biztos: az igazi baráttal nagyon jó együtt lenni, amolyan rokon lelkeknek érezhetjük egymást.
(Az írás 2016. november 29-én jelent meg.)