Ketten két keréken - bringázás bébivel

okt. 7., 2015

Ketten két keréken - bringázás bébivel

Sokan úgy érzik, a várandóssággal és az állandó otthonléttel az életük jó néhány kapuja bezárult. Áttolódnak a fontossági sorrendek, de sok anyának nehéz megküzdenie a bezártság érzésével, a csecsemőhöz idomuló szigorú napirenddel, s elfogadnia a megváltozott testét is. Ám van megoldás. Bálint Katica kerékpáros oktató (legfelső fotó), a Bike With Baby Mozgalom megálmodója biciklis órái remek alkalmat nyújtanak a kismamáknak, hogy gyermekükkel együtt sportoljanak, tapasztalatokat cseréljenek vagy csak beszélgessenek egy jót hetente többször.  

IgenÉlet: Aktív és eredményes sportéletet éltél már a gyermekeid születése előtt is. Mikor vált életformáddá a mozgás?

Bálint Katica: Hároméves koromban kezdtem műkorcsolyázni, később jégtáncoltam, ezeket egészítette ki a klasszikus balett, ami aztán néhány évig folytatódott a Balettintézetben. Néhány év szünetet követően ismét korcsolyázni kezdtem, ezúttal a szinkronkorcsolya szakágában töltöttem el négy évet. A kerékpár felnőttkori szerelem, ami nagyon hamar életformává vált. Előbb futárkodtam a Hajtás Pajtásnál, aztán a KSI-ben kezdtem versenyezni országúton és pályán Hazai Györgynél, végül pedig a BVSC-be igazoltam át, ahol Pataki Ibolya volt az edzőm. Itt értem el legnagyobb sikereimet országos viszonylatban, bajnoki címet csapatsprintben és dobogós helyezéseket pályakerékpár szakágban, viszont én sosem törtem nemzetközi babérokra, így nem is indultam külföldi versenyeken.
 

Első látásra szokatlan

IÉ.: Mit változtatott mindezen a várandósságod? Mikor határoztad el, hogy összekötöd a kellemest a hasznossal, és egy új mozgásformát alakítasz ki?

B.K.: Amikor várandós lettem az első babámmal, akkor már nem versenyeztem, így nem tudom, mit, hogyan csináltam volna ezen a téren. Azt gondolom, hogy valamennyi kihagyás után újra versenyeztem volna, ha a versenyzés lenne életem egyik nagyon fontos szelete, mint ahogyan rengeteg sportolónk tér vissza a szülést követő egy-két éven belül. Viszont a jól ismert, klasszikus spinning órákat elég sokáig, a 28. hétig tartottam hetente 2-3 alkalommal, alkalmanként 2x60 percben. Az új mozgásforma ötlete csak később jött, amikor az első kisfiam már féléves volt és más, szintén a babájukat hordozó anyukák el nem kezdtek érdeklődni a tekerés iránt. Valamelyikük megkérdezte, hogy lehet-e bringázni teremben hordozott babával a hátán, nekem pedig bogarat ültetett a fülembe. Négy hónappal később tartottuk az első órát.

IÉ.: Ezzel egy új sportág is született. De mit jelent pontosan a „Bike With Baby”?

B.K.: A Bike With Baby most már jelenti egyrészt a hordozott babával való kerékpározást, de két várandósággal a hátam mögött jelenti azt is, hogy a várandósoknak is szeretnénk egy olyan közeget teremteni, ahol nem csodabogárként néznek rájuk, ha babával a hasukban is szeretnének mozogni, hanem természetes dolognak számít a kismamaként való sportolás – természetesen a kismamaságot szem előtt tartva. Mint ahogyan természetes is, felfogásunk, tanulmányaink és tapasztalataink szerint. A későbbiekben pedig a teljes elnevezéshez híven szeretnénk olyan szolgáltatásokat nyújtani az édesanyáknak már a várandósságuk kezdetétől, ami egyedülálló és egyelőre hiánypótló is abban a formában, ahogyan elképzeljük.

IÉ.: Meghúzható a határ egy átlagos és egy várandós nő, illetve egy kismama számára megterhelő mozgásmennyiség, mozgásforma között?

B.K.: A várandós kismamák sportolásának is többféle célja lehet, de semmiféleképpen nem a teljesítmény növelése, maximum annak a megtartása, ha ez lehetséges azzal a pulzustartománnyal, amit várandósan bármely óratípus megenged. A pulzus egy mérhető, kézzelfogható adat, ez egy fontos visszajelzés a kismama állapotáról, de például ha kisebb-nagyobb vashiánya van, esetleg hajlamos a szédülésre, akkor ezeket meg fogjuk kérdezni tőle az első órája előtt, hogy ezek tudatában, megfelelően figyelhessünk rá. Ezek nem nagy problémák, hanem velejárói egy különleges állapotnak. Gond csak akkor lenne belőlük, ha nem tudnánk, nem figyelnénk az ilyen esetekre. Ha a kismama közérzetén javít az, hogy egy könnyed intenzitással, tapasztalt és képzett szakemberek között mozoghat, akkor kár lenne, ha ezek miatt nem élne a lehetőséggel. Olyan kismamám is volt - és nem is BWB órán, hanem spinningen -, aki azt tapasztalta magán, hogy a 60 perces óra végére a bokája körmérete (azaz az ödémája) centikkel csökken. Ez saját megfigyelése volt, elmondta az orvosának, megbeszélték, és onnantól orvosi beleegyezéssel továbbra is járt bringázni egészen a 35. hétig.

Amíg anya edz, a baba pihen

IÉ.: A módszered, metódus kidolgozásához, a kismamák támogatásához kaptál segítséget ehhez szakemberektől? Kikkel működsz együtt?

B.K.: Egyelőre hordozási tanácsadókkal működöm együtt az óráimon, akik közül többen – pl. a hordozásszakmai vezetőnk, Szalai Zsanett  – dúlák is egyben. A dúla nem egészségügyi végzettségű, de képesítéssel rendelkező szakember, akinek van tapasztalata kismamákkal a várandósság egésze és a szülés alatt is. Ezekhez jön majd az én szülésznői diplomám, amit várhatóan 2018 nyarán fogok megszerezni.

IÉ.: Van olyan speciális dolog, amit mindenképp szem előtt kell tartani egy gyakorlatsor kialakításánál?

B.K.: A Bike With Baby óra azért nagyon „hálás” óratípus, mert indoor (beltéri) kerékpározás közben a vendégeinket még véletlenül sem éri ütődés, rázkódás sportolás alatt, így ezeket a tényezőket egyből ki is lőttük. Nagyon fontos szempont a biztonság, különösképp a babájukat háton hordozó vendégeink esetében, ezért is segíti hordozási tanácsadó az órákat, és az alacsony, legfeljebb közepes intenzitás. Várandósoknak a várandósságuk miatt, hordozós vendégeinknek pedig azért, mert bár már két külön test, de még nagyobb plusz súllyal kerékpároznak, mint amikor a babájuk még elfért a hasukban. Tilosak a nagyon rövid ideig tartó, hirtelen pozícióváltások, pl. az ülésből kiállás, kiállásból nyeregbe ülés gyorsan. Természetesen a BWB edzéselmélete ugyanúgy több összetevős, mint bármely mozgásforma saját, speciális edzéselmélete, de nagy vonalakban a fenti irányelvek határozzák meg.

IÉ.: Még mindig tartja magát az a tévhit, miszerint tilos szoptatás közben sportolni. Okoz ez a téves információ lelki gátat az anyukákban a testmozgást tekintve?

B.K.: Jó megfogalmazás, mert valóban tévhit, hogy a sportolás ártana a szoptatásnak. Fontos tisztában lenni azzal, hogy mikor, mennyit, hogyan, milyen intenzitással, milyen ruházatban, melltartóban sportolunk. Ezzel a témával nem véletlenül foglalkozunk az oktatóképzésen is, meghívott IBCLC (szoptatási) szaktanácsadó előadásának keretein belül. Nagyon sok anyában valóban gátat okoz ez a tévhit. Azt gondolják, hogy a szoptatás és a sportolás egymást kizáró tényezők, ezáltal kvázi választásra kényszerülnek, ha nincsenek helyes információik. Nehezíti a helyzetet, hogy sokszor még azok a szakemberek sem rendelkeznek naprakész, korrekt információkkal, akiktől egy kismama – különösen első babával – joggal elvárhatná. Szerencsére ma már egyre több az olyan védőnő, szülésznő, szülész-nőgyógyász szakorvos, aki egyben IBCLC vagy önkéntes szoptatási segítő is. A hozzánk járó vendégek legtöbbje általában már első BWB órájára érkezésekor az átlagnál tudatosabb a szoptatás témakörében, de sokan vannak azok is, akik egyrészt sok olyan dolgot hallanak, látnak nálunk, amelyek újak számukra, másrészt az információk hitelessé is válnak, hiszen maga az oktató is években mérhető ideig szoptatta, sőt jelenleg is szoptatja kisebbik gyermekét sportolás mellett.

Kinek a bicaj, kinek a mászás...
IÉ.: Oktatóképzésed indul a napokban, ez egyértelműen mutatja, hogy a kisbabás szülők részéről is van igény a mozgásra. Hogy terjed a BWB híre?

B.K.: A FACEBOOK oldalunkon és HONLAPUNKON kívül még hordozós klubokkal való kapcsolatfelvétel útján és azokat a fitneszklubokat megkeresve, amelyek rendelkeznek gyermekmegőrzővel. De örökzöld és nagyon jó reklám napjainkban is a „szájhagyomány” útján terjedő népszerűsítés. Ehhez nekünk semmi egyebet nem kell tennünk, mint hiteles, szakmai háttérrel rendelkező órákat tartani.

IÉ.: Hol lehet a babás spinninget kipróbálni?  

B.K.: Október második felében indulnak az órák az Óbuda Gilda Max termében, ahol 2013 óta működünk. Minden jel szerint a Savoya Gildában is lesz óránk, melyet már az első generációs oktatóképzés egyik tagja fog tartani. A további helyszínek egyeztetés alatt vannak, de honlapunkon és a Facebookon mindenről értesülhetnek a kedves érdeklődők!

IÉ.: A babák hogy viselik, hogy anya sportol? Nagyobb gyermekekkel, totyogókkal is részt lehet venni az edzéseken, vagy korhatáros?

B.K.: Az egyévesnél fiatalabb babák – minél kisebb, annál nagyobb eséllyel – általában alszanak, ez persze múlhat a baba habitusán, napirendjén, aktuális napján. A kisbabák egy idő után nagybabák lesznek, akik nem, vagy nem az egész óra alatt akarnak majd anyukájuk hátáról nézelődni. Az ő kedvükért van az óráinkon egy ún. babakarám, amíg olyan korba nem kerülnek, amikortól már beszoktathatók a gyermekmegőrzőbe. A babakarámban a szemkontaktus továbbra is megvan az anyával, ugyanakkor biztonságban tudjuk a babákat, ami egy kerékpáros teremben kardinális kérdés. Így anya és baba is nyugodtak, a válaszkészség megvan, az óra jó hangulatban telik, bármilyen korú is a baba. A gyermekmegőrzőbe való beszoktatás idejét az anyákra bízzuk. A fontos az, hogy a baba, az anya és a többi résztvevő is jól érezhesse magát.

 

GP

 

 

 

IgenÉlet

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások