Jamie Oliver, mindannyiunk kedvenc sztárszakácsa eddig is az egészséges élelmiszerek fogyasztása mellett kardoskodott. Talán emlékszünk angliai menzareformjának sikerességére, most viszont még tovább ment: elhatározta, hogy szembeszáll a cukrozott élelmiszerekkel.
Jamie Oliver eddig sem félt felvenni a kesztyűt az egészségtelen ételek ellen, most azonban nagy fába vágta a fejszéjét. Szembe akar szállni az élelmiszerlobbival és büntetőadót vetetne ki a cukrozott italokra. Véleménye szerint ezek ugyanis mintegy drogként hatnak a legveszélyeztetettebb korosztályra, vagyis a gyerekekre, és szénhidrátfüggőséget eredményeznek a szervezetükben. A várt ellenállás az érdekeltek körében persze nem maradt el, Jamie azonban kijelentette: ő csak a tényekkel akar foglalkozni, és bizonyítékai vannak igazára. Az angliai közegészségügyi szervezet pedig elvégzett egy kutatást, ami kimutatta: a cukros üdítőkre kiszabandó különadó segítene megfékezni a szigetországban egyre nagyobb problémát okozó elhízást. David Cameron miniszterelnök viszont már az adó ötletét is elutasította, Jamie szerint anélkül, hogy egyetlen pillantást is vetett volna a jelentésre.
Jamie Oliver rendkívül csalódott David Cameron ellenállása miatt, hiszen ahogy fogalmazott, sokszor találkozott már a miniszterelnökkel, és többször is felvázolta neki tapasztalatait a cukor pusztító hatásáról. Annak ellenére, hogy őt is megkörnyékezte az élelmiszer- és itallobby, ő nem engedett a nyomásnak. Sokkal inkább hallgat a tudósok és orvosok bizonyítékaira, melyek alapjául szolgálnak a cukor ellen hirdetett harcának.
Az elmúlt hónapban mutatta be azt a kisfilmjét, amely felhívta a figyelmet, hogy az Egészségügyi Világszervezet által javasolt cukormennyiség soksorosát fogyasztják el a tizenévesek, ennek legnagyobb mennyiségét cukros üdítőkkel. A filmben szerepelt egy hatéves kisfiú is, aki bár rendszeresen mosta a fogait, mégis olyan mértékű fogszuvasodása volt a cukros italoktól, hogy hat fogát ki kellett húzni. A dokumentumfilm rámutat arra is, hogy kettes típusú cukorbetegség miatt évente hétezer amputációt végezek el a sebészek Angliában.
Jamie a megoldást a cukrozott italokra kivetendő különadóban látja, meglátása szerint ugyanis ez az adónem visszatartó erő lehet a termékek megvásárlására. Úgy véli, literenként 20 penny elég is lenne - ez egy 330 ml-es kólánál például hét pennyt jelentene. A befolyt összegre is van már javaslata a szakácsnak: az évi, nagyságrendileg egymilliárd fontos bevételt az iskolai megelőző stratégiák kidolgozására és a programok lefolytatására fordítaná. Példaként említi Mexikót, ahol két évvel ezelőtt vetettek ki különadót a cukrozott italokra, s ennek eredményeképpen hat százalékkal csökkent az ilyen üdítők fogyasztásának mértéke. Oliver támogat egy olyan kezdeményezést is, mely azért harcol, hogy minden egyes ital címkéjén legyen feltüntetve, hány teáskanálnyi cukrot tartalmaz. A két legnépszerűbb üdítőmárka fél litere például 13 illetve 14 teáskanálnyi cukrot tartalmaz. Egészen döbbenetes!
Jamie Oliver szerint a szigetország lakosságának közös érdeke kell hogy legyen, hogy a következő 30 évben egészséges brit gyerekek nőjenek fel, hiszen Nagy-Britannia gazdasága az egész világon meghatározó. Úgy véli: ha a brit közvéleményhez eljutnak ezek az egyértelmű információk, akkor jó döntéseket hoznak a szülők és a gyerekek is. Ehhez viszont az kell, hogy ne a nagy gyárak formálják gyermekeink egészségét. Azt mondja: készen áll egy hosszú és kemény harcra, de nem fogja hagyni, hogy a brit gyerekeket tönkretegye a cukor.
Szilvási-Kassai Eszter