Életünk titkai a kézírásunkban – a grafológus mindent lát

okt. 23., 2015

Életünk titkai a kézírásunkban – a grafológus mindent lát

Nem is hinnénk, hogy a reggel sebtében feljegyzett bevásárlólistánk vagy egy sajtpapírra firkantott szignónk a szakember számára valóságos aranybánya. Személyiségünk rejtett mélységei is megelevenednek a grafológus előtt, még azok a tulajdonságaink is, melyeket inkább takargatnánk. Bartus-Domahidy Ágnes okleveles grafológus és írásszakértő szerint kézírásunk „lelkünk ujjlenyomata”, mely megmutatja képességeinket, jellemvonásainkat, de jelezhet betegséget, illetve pillanatnyi lelkiállapotunk is visszaköszön a papírról.

IgenÉlet: A grafológia egyre elismertebb „segédtudomány”, melyet számos területen alkalmaznak a pszichológiától a bűnüldözésig. Önt mivel keresik fel leggyakrabban?

Bartus-Domahidy Ágnes: Inkább „segítő” tudománynak nevezném a grafológiát, hiszen önállóan is megállja a helyét. A pszichológia társtudományaként tartjuk számon, mert mindkét tudományterület a személyiséggel foglalkozik. Valóban igen széles körben használható a mindennapi élet különböző területein. Gyakran keresnek meg pályaválasztással, pályamódosítással kapcsolatban. Minden foglalkozás, szakterület feltételez bizonyos személyiségjegyeket, melyek megléte vagy hiánya alapvetően meghatározza az egyén adott pályán való beválását. Mindenki csakis olyan területen érezheti magát jól, lehet elégedett, amely személyiségével összhangban áll, emellett van hozzá affinitása is. A sikeres karrier alapja is ez, de ahhoz még más személyiségvonások megléte is elengedhetetlen. Karrierépítési tanácsadás céljából is sokan keresnek meg, általában harmincon túl, amikor úgy érzik, szakmailag nem tudnak elképzeléseik, elvárásaik szerint előrehaladni. Ezekben az esetekben bizonyos jellemvonások optimálisnál gyengébb jelenléte okozza az elakadást, ilyenkor ezek feltárása után azok erősítésére hívom fel a figyelmet. Szintén gyakran valamilyen munkahelyi vagy párkapcsolati, magánéleti probléma miatt jönnek el hozzám, de előfordul, hogy döntési helyzetben vagy munka elvesztése, ill. szülés utáni újra munkába állás kapcsán. Ezek mellett egyre több cég ismeri fel és veszi igénybe a grafológiában rejlő segítő lehetőséget a munkaerő-felvétel kapcsán. Munkatárs-kiválasztás során grafológusként abban segítek, hogy a kiírt pozíciót az arra legalkalmasabb, legrátermettebb pályázó nyerhesse el, hiszen ez mindkét fél érdeke. Sokszor hívnak különféle rendezvényekre, céges összejövetelekre is, ahol a néhány perces szóbeli személyiségelemzés során a legmarkánsabb jellemvonásokat tárom fel.

IÉ: A hatóságok miben kérik leginkább a segítségét?

B.D.Á.: Írásszakértőként az írás kézeredetét vizsgálom, aláírások és kézírások hamisítását vagy valódiságát állapítom meg. Számomra igen izgalmas „nyomozás” minden írásszakértői vélemény elkészítése, ahogy lépésről lépésre haladva bizonyosságot nyer az idegenkezűség vagy éppen az egykezűség ténye.

IÉ.: Miről árulkodhat a kézírásunk?

B.D.Á.: Kézírásunk a személyiségünk tükörképe, s mivel az a születéstől a halálig lassú, de folyamatos fejlődésben van, személyiségvonásaink változása életünk során hűen nyomon követhető a kézírásunk fokozatos alakulásában, módosulásában. A fejlődés útján időnként elakadhatunk, de ezeket a megtorpanásokat is tükrözi a kézírásunk, melyek feltárásával segítséget kaphatunk a továbblépéshez. Mindnyájunknak vannak „erősségeink” és „gyengeségeink”, „jó” és „kevésbé jó” tulajdonságaink. Előbbieket ismerjük és elfogadjuk, utóbbiakkal nem annyira szívesen szembesülünk, inkább tudattalanul hárítjuk, elfojtjuk. Emiatt az önmagunkról alkotott kép sosem egyezik meg teljesen a környezetünkben élők rólunk kialakított képével: magunkat mindig másképp látjuk, mint ahogyan mások látnak minket. Egyébként sokszor éppen ezek az önmagunkban el nem fogadott vonások okozzák az elakadásokat életünkben, melyek felismerésével és tudatosításával lehetőséget kapunk megszüntetésükre. Az önismeret segít abban, hogy tudatosabban élhessük az életünket. Mivel két teljesen egyforma személyiség nem létezik, ezért két teljesen egyforma kézírás sincs. A kézírása mindenkinek a saját egyedi megkülönböztető jegye, akár „lelki ujjlenyomat”-nak is nevezhetnénk. Éppen ezért tökéletes hamisítás sem létezik, hiszen senki sem képes egy másik ember automatizálódott írómozgását tökéletesen átvenni. A jellemvonásokon kívül a kézírás mutatja a képességeket is, valamint a pillanatnyi fizikai és pszichés állapotról is információt ad. A betegségek írásjegyei is megmutatkoznak a kézírásban, de ezzel óvatosan kell bánni, diagnosztizálni csak az orvosnak van joga. Ha valamilyen konkrét betegségről árulkodik a kézírás, finoman rákérdezek és szakorvos felkeresését javaslom. Például többször előfordult, hogy keringési problémáról tanúskodott a kézírás. Volt, aki rögtön visszaigazolta, hogy magas vérnyomásra gyógyszert szed, de volt olyan is, akinek nem volt tudomása semmilyen rendellenességről. Tanácsomra kivizsgálás céljából orvoshoz fordult, és igazolódott a rejtett probléma, melyet gyógyszerekkel kezelésbe vettek.

IÉ.: Mit vizsgál meg először, ha Ön elé kerül egy szöveg?

B.D.Á.: Az íráselemzés során kb. 120 írásjegyet vizsgálok és viszonyítok egyrészt az 1. osztályban tanult írássztenderdhez, másrészt az egyén saját kialakult sztenderdjéhez. Azt nézem, hogy mennyiben tér el az írás a tanult írássztenderdtől, ezt tevőlegesen, egzakt módon, méréssel is igazolom. A legapróbb eltérésnek is óriási jelentősége, mély lelki tartalma van. Analizálom az írást, azt is mondhatom, hogy ízekre szedem az egészet, majd a megállapított eltérések mért értékeihez tartozó jelentések nyomán felépítem a személyiségképet. Az íráskép összbenyomása is fontos szempont, ezt rögtön az elején, az írás kézbevételekor nézem, és szavakat jegyzek fel róla, amit aztán szintén felhasználok a személyiségkép kialakításakor. Egy írásbeli átfogó személyiségkép elkészítése akár 20-25 munkaórát is igénybe vehet. Minden grafológiai elemzés egyedi - hiszen nincs két egyforma személyiség -, igen alapos, aprólékos, koncentrált figyelmet igénylő tevékenység.

IÉ.: A grafológia segítségével tényleg lehetséges komplex személyiségleírást adni?

B.D.Á.: Az összes személyiségvizsgáló módszer közül egyedül a grafológia képes egyszerre, egyidejűleg a teljes személyiséget feltárni, sőt, a jellemvonásokat akár egymásrahatásaiban is leírni. Ellentétben például az igen elterjedt pszichológiai tesztekkel szemben - melyek általában csak a személyiség egy-egy részterületének feltérképezésére koncentrálódnak - a grafológia komplex személyiségvizsgálatra képes. Előnye még, hogy gyors, pontos, objektív, megbízható és mindössze 1 oldalnyi kézírásra van szükség hozzá. Nem véletlen, hogy egyre több cég veszi igénybe a munkaerő-felvételnél. Esetükben a grafológiai elemzés jó költséghatékonysága sem elhanyagolható.

IÉ.: Gyermekrajzelemzéssel is foglalkozik. Miről árulkodnak a gyermekrajzok?

B.D.Á.: A gyermekrajzok ugyanúgy tükrözik a személyiséget, mint a felnőttek kézírása. Az írás grafológiai elemzési szempontjai, többek között pl. a papírlap térkitöltése, a vonalvezetés, a vonalminőség, a távolságok, a nyomaték, a méretek, az arányok vagy a színhasználat vizsgálata nyomán körvonalazódik a gyermek személyisége. A gyermekek rajzai tudattalan szimbólumokat is tartalmaznak, így azok elemzésével a mindennapokban előforduló számos nevelési, magatartási, tanulási, életvezetési probléma lelki oka feltárható, beazonosítható, ezáltal pedig a probléma megszüntethető. A gyermekek „kirajzolják” magukból örömeiket, fájdalmaikat, mert megfogalmazni, szavakkal elmondani nem tudják a problémájukat. Praxisom emlékezetes esetei közül az egyik, amikor egy 7 éves kisfiú éjszakai ágybavizelése miatt kértek a szülők gyermekrajzelemzést. A kialakult probléma lelki háttere egyértelműen megmutatkozott a gyermek rajzaiban. Tanácsaimat a szülők megfogadták, majd 1 hét múlva érkezett tőlük a visszajelzés, hogy az ágybavizelés teljesen megszűnt, nyomtalanul eltűnt. A gyermekrajzok többek között a szülők válása esetén is mindent elmondanak arról, hogyan éli meg a gyermek lelkileg ezt a traumát. A váló felek egymás iránti dühe sajnos számtalan esetben a gyermeken csapódik le. Több alkalommal adtam szakvéleményt válással összefüggésben gyermekelhelyezés ill. láthatás kapcsán is. A grafológia – ezen belül a gyermekrajzelemzés -, valamint az írásszakértés iránt mélyebben érdeklődők a HONLAPOMON bővebb információkat olvashatnak.

Szabó Judit - V. Szabó Kriszta

IgenÉlet

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások