Ambrus Attila példa lehet mindenki számára, hiszen nap mint nap bebizonyítja, hogy a legmélyebb pontról is fel lehet állni, bűnözőből értékes emberré lehet válni.
A múltban rajongtak az emberek a bankrablóért, egyfajta megmagyarázhatatlan misztikum lengte őt körül. Ambrus Attila már nem Viszkis többé. Ő ma már Ambrus Attila, a keramikus, aki képes volt talpra állni komoly börtönbüntetését követően, azóta értéket teremt. Kendőzetlen őszinteséggel képes beszélni múltbeli hibáiról, s azt mondta: a bűn semmilyen formában sem elfogadható. A múltat lezárta, a jelenben él és a jövőjét tervezi. Jelenleg az országot járja Haramia című könyvével, mely a valóság és a fantázia keveréke. Azt mondja: kötete tele van váratlan fordulattal, akcióval és izgalmakkal, bővelkedik az általa megszokott nyers stílusú párbeszédekben.
A regényben megelevenednek a bankrablások, a császári élethez tartozó hódítások, a szegény, kilátástalan gyerekkor emlékei, valamint a börtönben átélt, kitörölhetetlen napok. A főhős azonban nem képes levetkőzni múltját, a börtönből kilépve a tiszta lapot, amit az élettől kapott, ismét bemocskolja. Valóságos haramiává válik, hiszen már nem csak rabol, hanem gyilkol is. Azt tervezi, hogy kirabol egy páncélautót. A csapatával előkészítenek mindent azért, hogy a balhé sikeres legyen, s többé már ne kispályás bűnözőként, hanem hírhedt haramiaként tartsák számon, aki igazi nagy zsákmányra vadászik. Mindeközben lelki vívódásait is végigkísérhetjük, hiszen a kemény rabló szíve szerelemre és normális, hétköznapi életre vágyik. S hogy megadatik-e neki? Nos, nem árulhatunk el minden titkot. Irány a könyvesbolt, s minden kiderül!
SZKE