"A vásárlás olcsóbb, mint a pszichiáter" - Biztosan?

aug. 18., 2016

"A vásárlás olcsóbb, mint a pszichiáter" - Biztosan?

- Drágám, elmentem táskát venni, de megtetszett egy cipő, úgyhogy vettem egy blúzt - az interneten terjed ez a vicces mondat. A nők 90%-a posztolgatja az idővonalán, hisz ez az attitűd valóban igaz nagy többségünkre, de sajnos valakire még fokozottan illik, sőt veszélyes.

A vásárlási mánia ugyanis egy betegség. Szakemberek szerint a mániákus depressziónak az egyik jele lehet, azaz a bipoláris zavar tünete. Tényleg sokunknak okoz örömet egy rossz nap után egy csecsebecse vásárlása, de többségünk megelégszik egy lakkal vagy egy bizsuval. A vásárlási mániában szenvedőknek ennyi nem elég. Csupa felesleges dologra költik a pénzüket, emellett öncélú szolgáltatásokra szórják, szinte nem törődve az árral. A kényszervásárlás hátterében minden esetben személyes problémák húzódnak, melyeket nem képes kezelni az illető, s hogy frusztrációja enyhüljön, a vásárlásba menekül, ami már függőséget okoz számára.

Ideig-óráig kielégülést és nyugalmat érez, aztán újra rátör a szorongás, újra elindul az ördögi kör. A legsúlyosabb esetekben teljes eladósodásig fajulhat a mánia, szégyenérzettel és tehetetlenség érzésével megspékelve, ami újabb szorongáshoz vezet. Szakemberek szerint az alacsony önértékeléssel függhet össze a kényszeres vásárlás kialakulása.

A gyermekkori magány és elhanyagoltság érzése, szeretethiány és örömforrás nélküliség vezethet odáig, hogy valaki mindent a magáénak akarjon. Ez a betegség sokáig titokban tartható, rejtegetéssel is akár. A betegek sokszor el is dugják a megszerzett vagyontárgyakat, mert ráeszmélnek a kiadott pénz mennyiségére, a pénzhiány súlyosbodására és szégyellik a helyzetüket. A kényszeresség erősödésével a depresszió mint betegség is erősödik, a mániás vásárlók nem egyszer kerülnek a törvény elé lopással vagy egyéb bűncselekmény vádjával.

A kényszervásárlás kezelésének az alapja a viselkedésterápia alkalmazása. A depresszió kezelésére antidepresszánsok is előkerülhetnek, de a gyógyszeres kezelés ebben az esetben szinte teljesen felesleges, ha csak ezt a kényszerességet nem követi további, akár súlyosabb tünet. Általában követi, úgyhogy a szakemberek erőteljesen alkalmazzák a medicinákon alapuló terápiát, ami az alap problémára is pozitív hatással lehet.

Pszichológusok, pszichiáterek szerint ebből a betegségből felgyógyulni aligha lehet, sajnos magas a visszaesők száma, de megfelelő módszerekkel, kontrollal kordában tartható az állandó költekezési igény.

Ha hasonló jelenségeket látunk a környezetünkben, érdemes lehet megfigyelni az illetőt egy ideig, mert könnyen a rabjává válhat az örömforrásának.

 

Szabó JuditSzabó Judit

Hozzászólások